Belgyógyászat
Belgyógyászat ismertetés
A belgyógyászat talán a legösszetettebb ága az orvostudománynak, amelyben a belszervi betegségek kivizsgálása/gyógyítása mellett kiemelkedő szerep jut a prevenciónak is. Bár dominálóan a szív- és érrendszeri, légző-, emésztő- és vérképzőszervi ill. máj és endokrin betegségek gyógyszeres kezelésével foglalkozik, nem szabad figyelmen kívül hagynunk a megelőzés és az életmódkezelés szerteágazó jótékony hatását.
Mivel napjainkra a tudományos ismeretek folyamatos bővülése szükségessé tette a belgyógyászat szakterületeinek önállósódását (ld. Diabetológia, Nefrológia, Kardiológia, Gasztroenterológia, Pulmonológia, Hematológia, stb.), egyre kevesebb figyelem fordul egy adott betegség átfogó, holisztikus szemléletére.
A szerteágazó, nem specifikus tünetek miatt sokszor nem tudjuk milyen orvoshoz forduljunk. Másrészről számos belgyógyászati betegségben a tünetek rendszerint csak a késői stádiumban alakulnak ki. Sokszor ilyenkor a folyamat már nem visszafordítható. Legnagyobb esélyünk akkor van, ha az egyes rizikófaktorokat időben azonosítjuk, az igazolt kóroki tényezőket időben és hatékonyan kezeljük.
Mikor keresse fel szakrendelésünket?
Ha nem tudja, hogy a tüneteinek hátterében milyen betegség áll és ezekkel milyen orvoshoz forduljon, akkor segítünk.
Ha elveszett érzi magát a sok különböző szakvélemény és lelet rengetegében és szeretne egy összegző képet kapni betegségéről.
Ha már ismert és kezelt belgyógyászati betegségével kapcsolatosan másodvéleményt szeretne vagy eddigi gyógyszeres kezelésével, ennek eredményességével nem elégedett.
Szakvizsgálat menete
Belgyógyászat egyik alaptörvénye egy régi orvosi mondás: a jó anamnézis fél diagnózis.
Ebből következően az orvosi vizsgálat talán legfontosabb része az egyéni és családi kórelőzmény, az életmóddal összefüggő (dohányzás, táplálkozás, mozgásszegény életmód) és biológiailag meghatározott (elhízás, magas vérnyomás, abnormális vérzsírszint) rizikótényezők megismerése. Egy jó kezelés elképzelhetetlen a társbetegségek, esetlegesen már fennálló szövődmények alapos ismerete hiányában.
Természetesen ezt követi egy részletes fizikális vizsgálat BMI meghatározással, vérnyomásméréssel, EKG elemzéssel.
Sor kerül a korábbi releváns leletek és gyógyszeres kezelés átnézésére és az eddigi ismeretek birtokában adott esetben kardiovaszkuláris rizikóbecslésre.
A tünetek, fizikális lelet, kórtörténeti adatok ismeretében következik egy véleményadás, illetve javaslatot teszünk az elvégzendő vizsgálatokra (laboratóriumi-, képalkotó vizsgálatok), gyógyszeres kezelésre, esetlegesen speciális szakrendelésre irányítjuk további ellátásra.
Kontroll vizsgálatok során kerül sor a kiegészítő vizsgálati eredmények kiértékelésére, a beállított kezelés ellenőrzésére, illetve esetleges revíziójára.
Mivel a legtöbb belgyógyászati betegség krónikus jellegű, így a rendszeres kontrollvizsgálat az esetek többségében elengedhetetlen (ld. cukorbetegség, magas vérnyomás, vesebetegség, pajzsmirigybetegség, stb.).
Milyen további szolgáltatásokat végzünk?
Edukátorunk különböző szemléltető eszközök segítségével egyénre szabott oktatásban részesíti betegségével, kezelésével kapcsolatosan.
Ingyenes oktató anyagokat tudunk biztosítani számos betegség és lehetséges szövődményeinek még pontosabb megismeréséhez, illetve az újonnan beállított kezelésekhez.
Szorosan együttműködve dolgozunk dietetikusunkkal, aki számos belgyógyászati betegség esetében segítséget tud nyújtani hasznos étrendi és életmódtanácsokkal.
Rendelésünkön eszközös vizsgálatokat is végzünk: EKG vizsgálat, alsó végtagi érszűkület irányában mini-Doppler készülékkel boka-kar index meghatározás, neuropathia vizsgálat.
Elérhetők természetesen további szakrendeléseink is a avasolt további vizsgálatok elvégzéséhez (Labordiagnosztika, Radiológia, Diabetológia, Kardiológia, Sebészet, Ortopédia, Bőrgyógyászat, stb.).
Telemedicina keretében lehetőséget biztosítunk az elkészült leletek, vizsgálati eredmények utólagos értékelésére és véleményadásra e-mailben, amennyiben a páciens ezt a tervezett kontroll előtt igényli.
Mi szükséges a vizsgálat és kezelés eredményességéhez?
Szükség van minden korábbi releváns, belgyógyászati jellegű orvosi leleteire, zárójelentéseire. Emellett elengedhetetlen a korábban szedett gyógyszereinek pontos listája (név, dózis, adagolás). De talán a legfontosabb a betegség kezelésében való aktív részvétel!